Radionadajnik z grafenu



O grafenie i jego właściwościach w Internecie i prasie fachowej napisano już wiele. Aktualnie nadszedł czas, w którym naukowcy przeszli do wdrażania swoich pomysłów i idei. I tak zespół inżynierów z Uniwersytetu Columbia kierowany przez profesora Jamesa Hone’a i profesora Kennetha Sheparda zaprojektował i wykonał najmniejszy nadajnik radiowy pracujący na częstotliwościach FM. 
Elementem nadajnika, w którym można znaleźć odrobinę grafenu jest generator sterowany napięciem (VCO). Jego parametry umożliwiają działanie w częstotliwościach 87,7 do 108MHz, odpowiadających pasmu radiowemu FM.


Do budowy generatora wykorzystano pasek grafenu o długości około 2-4 mikrometrów, który został zawieszony i rozciągnięty między dwiema elektrodami (anoda, katoda). Bezpośrednio pod paskiem grafenu umieszczono trzecią, metalową elektrodę (bramka). Po przepuszczeniu prądu przez anodę i katodę, w wyniku zmiany napięcia na bramce uzyskano sygnał elektromagnetyczny o modulowanych częstotliwościach.

Z praktycznego punktu widzenia to osiągnięcie należy traktować jako kolejny krok w kierunku miniaturyzacji urządzeń radiowych (nadajników i odbiorników), w których dotychczas największą trudnością było   zmniejszenie rozmiaru elementów radiowych i ich integracja z układami scalonymi. Wyniki prac pokazują, że w perspektywie najbliższych lat możliwe będzie np. zaprojektowanie i wykonanie ultracienkich, wydajnych telefonów komórkowych.

Linki:
http://grafen.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafen
http://spectrum.ieee.org/tech-talk/semiconductors/devices/worlds-tiniest-fm-transmitter-made-from-graphene 
Share on Google Plus

About mavi

0 komentarze:

Prześlij komentarz