Inteligentne okna



Naukowcy z Nanyang Technological University (NTU) z Singapuru opracowali rozwiązanie doskonale realizujące ideę inteligentnego okna. Głównym elementem jest podwójna szyba, która w zależności od potrzeb może w jednej chwili przyciemnić się, częściowo blokując światło słoneczne lub rozjaśnić. Szyba działa również jako bateria elektrochemiczna, która wytwarza energię poprzez wykorzystanie tlenu pochodzącego z otoczenia.


Nowoczesne budynki biurowe i mieszkalne są projektowane w taki sposób, aby zminimalizować zużycie energii podczas eksploatacji. Ta kwestia jest szczególnie istotna ze względu na zmienność pór roku, intensywności nasłonecznienia i temperatur. Obecnie stosowane "inteligentne okna" są dość ograniczone w swojej funkcjonalności i dodatkowo wymagają zewnętrznego źródła zasilania.
Nowe rozwiązanie okna składa się z dwóch tafli szyb oddzielonych ciekłym elektrolitem i połączonych ze sobą przewodami elektrycznymi. Przylegające do siebie wewnętrzne strony szyb są pokryte przezroczystą powłoką przewodzącą z naniesionym niebieskim barwnikiem.

Gdy obwód pomiędzy dwiema taflami szkła jest otwarty, barwnik reaguje z tlenem zawartym w elektrolicie i spontanicznie zabarwia się na niebieski kolor. Światło przechodzące przez okno jest blokowanie w 50 procentach. Gdy obwód elektryczny jest zamknięty proces odwraca się i  barwnik w ciągu kilku sekund staje się ponownie przezroczysty.
Po podłączeniu czerwonej diody LED do zamkniętego obwodu, naukowcy potwierdzili również, że ich okna mogą znaleźć zastosowanie jako przejrzyste, elektrochemiczne źródła energii  dla elektroniki małej mocy. Oznacza to, że w zasadzie ta technologia może okazać się bardzo skuteczną alternatywą dla przezroczystych ogniw słonecznych, nad którymi obecnie  trwają prace.




Źródło: Nanyang Technological University
Share on Google Plus

About mavi

0 komentarze:

Prześlij komentarz