Mapa geologiczna Ganimedesa

Naukowcy z NASA stworzyli pierwszą mapę geologiczną Ganimedesa, największego księżyca Jowisza. Mapa powstała poprzez połączenie obrazów wykonanych na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat przez sondę Voyager i orbitera Galileo.
Księżyce Jowisza: (od góry) Io, Europa, Ganimedes i Kallisto (Źródło: NASA)
Ganimedes, jako największy księżyc w Układzie Słonecznym jest większy od Merkurego. Na jego powierzchni znajduje się potężny płaszcz lodu o grubości około 800 km. Na Ganimedesie można wyróżnić dwa podstawowe typy terenu. Są to ciemne pokryte licznymi kraterami powierzchnie i znacznie młodsze obszary charakteryzujące się dużą ilością rowów i pasm górskich. Mapa opublikowana przez US Geological Survey, pokazuje, że powierzchnia Ganimedesa została ukształtowana w trzech okresach geologicznych. Pierwszy spowodowany był czynnikami zewnętrznymi i licznymi uderzeniami obiektów z kosmosu, drugi okres związany był ze wzmożoną aktywnością tektoniczną, a ostatni obejmuje spadek aktywności geologicznej.
 
Poniżej animacja obrazująca mapę geologiczną Ganimedesa.
Dalsze szczegółowe obserwacje księżyców Jowisza, w tym Ganimedesa będą realizowane przez Europejską Agencję Kosmiczną. Misję tę podejmie sonda Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE), która ma  przybyć na orbitę wokół Jowisza w 2030 roku. 

Źródło: NASA
Share on Google Plus

About mavi

0 komentarze:

Prześlij komentarz