Drukowane Baterie


(źródło Internet, technologyreview.com )
Technologia druku 3-D jest coraz bardziej popularna i obejmuje kolejne obszary zastosowań. O ile drukarka żywności jest nie do końca trafionym i udanym pomysłem, to wykorzystanie tej technologii do wykonania baterii litowo-jonowych pokazuje, że na potrzeby elektroniki potencjał wydruku 3-D zostanie w pełni wykorzystany. Prekursorem tej technologii jest Jennifer Lewis z Uniwersytetu Harvarda, której zespół opracował farby i narzędzia (elementy baterii z tuszem) umożliwiające realizację wydruku ogniwa. 
Technologia rozwijana przez zespół Lewis, opracowała dysze i wytłaczarki wysokociśnieniowe oraz całą gamę „tuszy”, które w trakcie wydruku zostają utrwalone w postaci poszczególnych elementów baterii. Drukowanie baterii z wykorzystaniem jednej dyszy trwa pojedyncze minuty, a ich rozmiary mogą wynosić nawet jeden milimetr kwadratowy. Precyzja wykonania struktur baterii jest bardzo wysoka i wynosi 100 nanometrów.
 
(źródło Internet, technologyreview.com)
 
(źródło Internet, Advanced Materials)
 
Chociaż technologia jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju, możliwość drukowania baterii i zintegrowanych urządzeń elektronicznych z pewnością otworzy nowe obszary zastosowań w postaci  mikroczujników biomedycznych z własnym źródłem zasilania. Opracowana technologia druku działa w temperaturze pokojowej, a to sprawia, że ​​możliwe jest drukowanie materiałów plastikowych. I tak na przykład aparat słuchowy, który składa się z powłoki z tworzywa sztucznego, układu elektronicznego i wymienialnej baterii może być wykonany jednorazowo, a co najważniejsze szybciej, prościej i taniej.

 Na podstawie:
Share on Google Plus

About mavi

0 komentarze:

Prześlij komentarz