Bojowe owady



 Cybernetyczna pszczoła z założonym mikro układem HI-MEMS (Źródło: Dzięki uprzejmości DARPA)

Naukowcy DARPA (DefenseAdvanced Research Projects Agency) pracują nad technologią łączenia elektroniki i tkanki żywej. Do badań wykorzystuje się owady – np. żuki lub pszczoły. Podstawowym celem prac jest możliwość kontroli zachowań organizmów żywych. Założenie elektroniki odbywa się w stosunkowo wczesnym stadium rozwoju owada na etapie przepoczwarzania. 

Sterowanie odbywać się będzie przez hybrydowe systemy mikro elektromechaniczne (Hybrid Insect Micro Electromechanical Systems, w skrócie HI - MEMS), które będą podłączone do mięśni lub układu nerwowego owada. 


„Uzbrojony” w nowe technologie owad będzie mógł wykonywać oczekiwane zadania jak np. wyszukiwana broni masowego rażenia lub min.


W przeszłości, amerykańscy naukowcy zajmowali się szkoleniem pszczół do tego typu zadań (pszczoły uczone były rozpoznawania broni poprzez zapach), jednak trening w połączeniu z nowymi technologiami zdecydowanie poprawi ich efektywność i zapewni skuteczną kontrolę.


Prowadzone badania, z punktu widzenia biologii, umożliwiają poszerzenie wiedzy na temat funkcjonowania poszczególnych tkanek owadów i kontrolowania ich rozwoju. Taka wiedza umożliwi wykorzystanie przez nowe technologie naturalnych czujników takich jak zmysł dotyku, wzroku, powonienia i słuchu. 


Systemy typu HI-MEMS zawierają elementy elektroniki, a te w oczywisty sposób wymagają energii. Ta zaś jest uzyskiwana jest z procesów chemicznych, które odbywają się w ciele owada. Opisany sposób został wykorzystany przez naukowców z Uniwersytetu Case Western Reserve w Cleveland i „wypróbowany” na karaluchu. 

Proces wykorzystuje związki chemiczne wytwarzane przez nosiciela w trakcie jedzenia. Wszczepione elektrody wykorzystują te związki jako biopaliwo zamieniające je na energię. Następuje zamiana energii chemicznej na elektryczną.


Patrz również:  Galerie: Cybernetyczne owad

Linki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hybrid_Insect_Micro-Electro-Mechanical_Systems
Share on Google Plus

About mavi

0 komentarze:

Prześlij komentarz