Jak zbudowano pierwszy prosty procesor z nanorurek


 Przykładowy symbol tranzystora z oznaczonymi elektrodami

Najprostszy sposób na procesor z nanorurek to zrobienie swoistej kanapki. Zasada jest identyczna jak w przypadku układów wytwarzanych w technologii krzemowej, jednak w tym przypadku podstawową różnicą są składniki. Tak jak w kuchni liczy się przepis i sposób przyrządzenia. Aby zatem uzyskać układ elektroniczny należy przestrzegać kolejności wykonywanych czynności, które tworzą proces produkcji. Praca ta jest niezwykle mozolna, wymaga bezwzględnej czystości i precyzji.

Wytworzenie pojedynczego tranzystora jest związane przygotowaniem podłoża, na który są nanoszone i odpowiednio formowane warstwy materiałów tworzących w przyszłości bramkę tranzystora (elektroda G).
Tranzystor z nanorurek, fragment procesu wytwarzania. Faza I
(na podstawie materiałów znalezionych w Internecie)


Kolejna faza dotyczy wyhodowania nanorurek na powierzchni kwarcu. Ta faza jest nowym elementem niestosowanym dotychczas w mikroelektronice. Podstawowa trudność to zapanowanie nad strukturą i ułożeniem nanorurek, których często chaotyczne rozmieszczenie i wzajemne krzyżowanie decyduje o defektach układów elektronicznych (ponieważ nanorurki węglowe są krystaliczną formą węgla).


 Tranzystor z nanorurek, fragment procesu wytwarzania. Faza II
(na podstawie materiałów znalezionych w Internecie)

Ostatnia, trzecia faza po ułożeniu nanorurek w określonym miejscu na płytce krzemowej, związana jest z wykonaniem kontaktów i ścieżek metalicznych.


Tranzystor z nanorurek, fragment procesu wytwarzania. Faza III
(na podstawie materiałów znalezionych w Internecie)

Stosując proces w dużo większej skali można wykonać setki tranzystorów na jednej powierzchni, uzyskując w ten sposób zaprojektowany procesor. Parametry takiego procesora dają bardzo dobrą prognozę na przyszłość, co potwierdzają sami autorzy, naukowcy z Uniwersytetu Stanforda, którzy zgodnie twierdzą, że ich wysiłek przełamuje monopol wszechobecnego krzemu.


Patrz również: 
Procesor z nanorurek

Źródła:
http://www.nature.com/nature/journal/v501/n7468/full/nature12502.html
http://spectrum.ieee.org/tech-talk/semiconductors/devices/first-computer-made-from-carbon-nanotubes-debuts
http://www.bit-tech.net/news/hardware/2013/09/26/stanford-nanotube/1
Share on Google Plus

About mavi

0 komentarze:

Prześlij komentarz