Procesor z nanorurek



 (źródło Internet)

W ostatnim czasie naukowcy po raz pierwszy zbudowali komputer, w którym główny procesor w całości został wykonany z nanorurek węglowych. Komputer jest wolny i prosty, ale twórcy ( t.j. grupa inżynierów z Uniwersytetu Stanforda), są przekonani,  że elektronika wykorzystująca tę technologię to opłacalny zamiennik dla krzemu.


Nowy procesor posiada funkcje porównywalne do procesora Intela 4004 wykonanego w 1971 roku.  Technicznie rzecz ujmując jednostka może przełączać się między wieloma zadaniami ( liczenia i sortowania liczb) i śledzić je. Procesor komunikuje się z pamięcią zewnętrzną w celu odczytu i zapisu danych.


Z punktu widzenia budowy, w porównaniu do procesorów produkowanych z użyciem tradycyjnych technologii opartych na krzemie, w tym rozwiązaniu procesor nanorurek składa się z tranzystorów 142 , z których każdy zawiera nanorurki węglowe, które mają od 10 do 200 nanometrów długości.


Tranzystory zbudowane z nanorurek węglowych są mniejsze niż 10 nanometrów, szybsze i bardziej energooszczędne niż te wykonane z innych materiałów, w tym z krzemu. Analizy teoretyczne pokazują, że komputery wykorzystujące nową technologię będą o rząd wielkości bardziej energooszczędne niż najlepszych współczesnych komputerów. Właściwości nanomateriału do rozpraszania ciepła oznaczają, że nowe procesory będą mogły działać z bardzo dużymi częstotliwościami bez efektu przegrzewania - problemu , który współcześnie jest ogromnym ograniczeniem.

To czy nanorurki węglowe zastąpią krzem zależy od technologii i kosztów ich wytwarzania. Jedna z metod polega na wyhodowaniu nanorurek na kwarcu , a następnie przeniesieniu ich do podłoża krzemowego a następnie wykonaniu tranzystorów i sieci połączeń .


Laboratoryjny procesor z nanorurek ma 10.000.000 razy mniej tranzystorów niż dzisiejsze typowe mikroprocesory.  Aby osiągnąć przewidywany, maksymalny poziom wydajności układów budowanych z wykorzystaniem nanorurek , naukowcy będą musieli  pokonać wiele trudności i nauczyć się budować skomplikowane układy scalone. Pytanie tylko czy starczy im czasu, ponieważ przewiduje się że technologia oparta o krzem dobiegnie końca w ciągu najbliższych 10 lat.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Nanorurka
http://www.gizmag.com/carbon-nanotube-computer-cnt-stanford/29182/
Share on Google Plus

About mavi

0 komentarze:

Prześlij komentarz