Bojowe roboty. Część 1


Kadr z filmu "Terminator" (materiały źródłowe znalezione w Internecie)

Pole bitwy. Narasta ogromny hałas i jazgot mechanicznego sprzętu. Grzmoty wybuchów i pociski smugowe przecinające co chwila nocne niebo oznaczają, że rozpoczęła się kolejna potyczka. Trwa totalna walka o przeżycie. Garstka broniących się ludzi usiłuje odeprzeć atak maszyn - robotów. Działają w rozproszeniu i w ciemnościach, jednak dla robotów warunki walki nie są problemem. W końcu po to zostały zaprojektowane. Teren walki już od dawna nie przypomina krajobrazu miasta czy wsi. Wszystko się przemieszało i stanowi mieszaninę gruzu, złomu i wszechobecnych ludzkich szkieletów... 

Przedstawiony opis pasuje do wielu scen z z kultowych filmów z serii "Terminator". Istnieje wiele innych futurystycznych wizji przyszłości. Jak daleko jesteśmy od ich spełnienia? Media często publikują prezentacje robotów "rozrywkowych" - np. ASIMO. Ale zupełnie z boku pojawiają się bardziej fascynujące projekty. Roboty bojowe.

 ASIMO (materiały źródłowe znalezione w Internecie)


Aktualnie prace prowadzone są przez wiele placówek naukowych na całym świecie (DARPA). Wraz z rozwojem elektroniki, mechaniki, nanoelektroniki, materiałoznawstwa i wielu innych dziedzin robotyka rozwija się w zastraszającym tempie. Głównym zainteresowanym jest wojsko. Stworzenie niezawodnego żołnierza, odpornego na zmęczenie, ból, wytrwałego, silnego, inteligentnego i jednocześnie bezwzględnie posłusznego to marzenie chyba każdego wojskowego. Udostępniane w Internecie materiały wideo pokazują jak bardzo konstruktorzy posunęli się do przodu. Te maszyny budowane są tylko w jednym celu - stworzenia uniwersalnej i niezawodnej armii zdolnej do nieustannej aktywności w każdych warunkach bojowych. Kolokwializmy? Ale jednak. 
Petman (materiały źródłowe znalezione w Internecie)

(źródło Youtube.com

(źródło Youtube.com)  

Patrząc na materiały wideo, możemy zadawać sobie pytanie z jakimi problemami dotychczas zetknęli się konstruktorzy. Co na chwilę obecną udało się osiągnąć?

  • Szkielet - rozwiązania umożliwiające nieskrępowane ruchy, 
  • Konstrukcja - rozwiązania umożliwiające powtarzalny, szybki montaż (warunek konieczny w przypadku linii produkcyjnych), wymianę części (w warunkach bojowych) 
  • Materiały - dobór materiałów zapewniających niezawodność, wytrzymałość, trwałość, minimalną wagę 
  • Logika - odpowiadająca za koordynację, ruchy, utrzymanie równowag 
  • Czujniki - rozwiązania umożliwiające kontakt ze światem zewnętrznym (dotyk, wzrok, słuch, zdolność orientacji) 

Aktualnie trwają próby i testy motoryki, stworzenie logiki, uzupełnienie o czujniki (zmysły) nie jest już w naszych czasach problemem. Oczywiście sporym wyzwaniem i problemem jest zasilanie. Jak się wydaje ten problem jest kluczowy. Jednak pojawiają się rozwiązania i w tej dziedzinie.
Share on Google Plus

About mavi

0 komentarze:

Prześlij komentarz